zapraszam na nasze strony

Wspólnota Chleb Życia

Żyjemy z ludźmi ubogimi wokół Chrystusa w Eucharystii,starając się pomóc im wyjść na prostą.
Prowadzimy domy dla ludzi bezdomnych, fundusz stypendialny, przedszkole, świetlicę dla młodzieży na wsi.

przejdź

Skarby Prababuni

Prowadzimy przetwórnię i szwalnię dając pracę bezrobotnym kobietom na wsi w Świętokrzyskim. Pyszne, tradycyjne przetwory i oryginalna bielizna.


przejdź

Katolelementarz

W co wierzą katolicy, jak się modlą, rozważania, filmy, audio.


przejdź

Intencje modlitwy

Tutaj można wpisać prośby o modlitwę. Dwa razy w tygodniu odprawiana jest w tych intencjach msza  św.
przejdź

Sygnaliści i resztki

Sygnaliści i resztki

Wczoraj bawiliśmy w Gliwicach, w Klubie Tygodnika Powszechnego, gdzie dyskurs miał być o wykluczeniu i populizmie, ale nieco zboczył tematu i o biedzie był ogólnie. Wróciliśmy z Mikim o północy.

Kolejny węgiel kupiony. Dziękujemy za pomoc w imieniu wszystkich ogrzanych. Przy okazji nakarmionych, bo zawsze w pakiecie, za jedną jazdą “obrabiamy po całości”. Pani pracowała, ale się rozchorowała, a jak się jako tako podleczyła, to pracodawca ją zwolnił. Ma zasiłek dla bezrobotnych trochę ponad 500 zł. Z węglem i jedzeniem na zapas przeżyje czas jakiś. Nadzieja wróciła! Jakie to proste: trochę kasy, Pipi/lub ktoś inny, co pod ręką/ do pomocy przy dźwiganiu toreb, samochód do przewozu i- człowiek odżywa.

W rzeczywistości to gra zespołowa. Kasjer /ofiarodawca/, samochód /ofiarowany/, Pipi /dobry duch/ i “sygnalista” czyli ktoś, kto choć sam nie może pomóc, to zawiadomi tych, co pomóc mogą.

Zachęcam, szczególnie zimą, żeby mieć przy sobie adresy schronisk na karteczkach, dzwonić do straży miejskich, kiedy spotkamy człowieka bezdomnego mogącego spać pod gołym niebem, zajrzeć do sąsiadów, którym może być zimno. Sygnaliści do roboty. W razie czego można połączyć siły ze znajomymi i wesprzeć. Zanim będziemy rozdawać prezenty potrzebny może być chleb i opał.

Pomocy Społeczna- rusz do ataku, wesprzyj w kupnie węgla najuboższych. Wyślij sygnalistów w teren, niech zajrzą do potencjalnych odmrożonych i zamarzniętych. 

Zamarzają nie tylko ludzie bezdomni. Zamarzają alkoholicy, którzy pijani, nie są w stanie dotrzeć do domu i upadają. Zwróćmy i na to uwagę. Wzywajmy pomoc pogotowia, policji czy straży miejskiej na widok leżącego człowieka. 

Pan, co na wózku kolejny raz się spił w domu dla chorych. I do tego awanturkę wyprowadził. Renia rano pana wyprosiła. No i…. znalazła się rodzina, która oburzona naszym brakiem miłosierdzia i uczuć chrześcijańskich grozi nam karami piekielnymi. Kochana rodzino. Zajmij się swoim krewnym, po prostu. Pan terapii odmawiał, bo, jak wielu- nie jest przecież uzależniony, tylko “pije incydentalnie”. Cóż – musi sobie znaleźć inne miejsce na incydenty. Kocham takie rodzinki, które pozbywają się kłopotu i wymagają od innych tego, czego same nie mają ochoty robić. Miłosierdzie polega też na tym, żeby stawiać granice.

Dwa piece CO naprawione, bo jak zwykle popsuły się w weekend. Miłosiernie się popsuły, tylko troszeczkę i równie miłosiernie zaprzyjaźnieni panowie od nich przyjechali dziś i naprawili.

Błażej pisze z Medyni

powstają karmniki

 

 

 

 

 

 

Na Medynię spadł śnieg.
Piszę sprzed biurka w swojej sypialni. Gdy spojrzę w okno, śnieg na gałęziach nie daje za wygraną, leży sobie spokojnie, nieporuszony wiatrem. Ale dalej, niestety, zaraz za tymi bajkowymi drzewami jest dom Pani Kazi. Szczęśliwie mam go na oku. Odgarnęliśmy jej trochę śniegu tak, żeby mogła wychodzić i wchodzić, i – drugie szczęście – nie jest tak zatwardziała jak niektóre jej sąsiadki – i w domu grzeje.
Bolek i Lolek, nasze psy, mają białe od śniegu skarpetki, zwłaszcza Bolek, który cały jest czarny i w tym pejzażu śniegu, białego nieba (co skutecznie zatraca granicę horyzontu), Bolek wygląda jak czarna ruchoma dziura – co nie jest porównaniem przesadzonym, bo Bolek, razem z Lolkiem pożerają wszystko co stanie na ich drodze.
A na ich drodze stanął niedawno karmnik. Karmnik z resztek. Muszę się Wam przyznać, że wyjątkowo lubię resztki, przede wszystkim z uwagi na użycie tego słowa przez papieża Franciszka w Evangelii Gaudium. Papież pisze tam takie zdanie:
“Nie może tak być, że nie staje się wiadomością dnia fakt, iż z wyziębienia umiera starzec zmuszony, by żyć na ulicy, natomiast staje się nią spadek na giełdzie o dwa punkty. To jest wykluczenie. (…). Nie chodzi już tylko o zjawisko wyzysku i ucisku, ale o coś nowego: przez wykluczenie zraniona jest w samej swej istocie przynależność do społeczeństwa, w którym człowiek żyje, ponieważ nie jesteśmy w nim nawet na samym dole, na peryferiach czy pozbawieni władzy, ale poza nim. Wykluczeni nie są «wyzyskiwani», ale są odrzuceni, są „niepotrzebnymi resztkami”.  
My – medyńskie resztki – postanowiliśmy resztki docenić. Dlatego od tygodnia Moi Panowie – Jurek i Karol z drewnianych pozostałości robią karmniki dla ptaków.

 

Bolek w akcji

Ptaki jedzą resztki. My – jesteśmy resztki. Karmniki są z resztek. Domni – bezdomni – mieszkańcy naszych domów – robią dla bezdomnych ptaków – domki, karmniki. I doglądamy co rano, żeby tam, w tych karmnikach niczego ptakom nie brakowało. Tak jak i nam, tu, w Domu, niczego nie brakuje. A co do Bolka i Lolka: niestety, jeden karmnik postawiliśmy trochę za nisko, więc psy, kiedy już zjedzą swój przydział, wdrapują się jeszcze po orzeszki wysypane w karmniku. /Błażej Strzelczyk/

 

 

5 Responses to Sygnaliści i resztki

  • Z całym szacunkiem, ale czy nie moglibyście ogrzewać czym innym niż węglem? W dzisiejszych czasach walczy się ze smogiem, a przecież jest tyle innych możliwości. Naprawdę nie dokładajcie do swojej fantastycznej roboty zanieczyszczenia środowiska, kiedy papież Franciszek przypomina jakie to jest ważne!

    • Z równym i całym szacunkiem, ale nie bardzo sobie wyobrażam “kozę” w pokoju na gaz lub olej opałowy. Podobnie piec CO w malutkim pomieszczeniu w domku, gdzie nie ma gazu ziemnego. Piec kaflowy można przerobić na elektryczny wstawiając grzałkę. Jednak koszt ogrzewania jest wtedy ogromny. Czy, drogi Pavlosie, widziałeś kiedyś domek ubogich ludzi na głębokiej wsi? Mowa jest o ludziach żyjących na granicy nędzy, a w ubóstwie. Ludzi, którzy żyją za 500-600 zł. W naszych domach jest ogrzewanie na olej lub gaz, ale wcale nie wynika to, o zgrozo, z naszych ekologicznych upodobań, lecz z rachunku ekonomicznego. Do ogrzania dużych budynków węglem musiałabym zatrudniać co najmniej 2 palaczy/zmianowo/ . Piece na olej i gaz są sterowane elektronicznie i nie wymagają obsługi i specjalnych kotłowni.

  • ,,Miłosierdzie polega też na tym, żeby stawiać granice” – dokładnie tak jest! W przeciwnym razie zamiast pomagać, wyrządzamy krzywdę. Włącza się ,,roszczeniówka” i zwalanie wszystkiego na wszystkich dookoła. To łatwiejsze niż wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka.
    Co do sygnalizowania, to będę mieć oczy otwarte!

  • Najbardziej lubię tych oburzonych i usprawiedliwiajacych np.pana na wózku…pijącego tylko okazjonalnie….przecież siostra i jej pracownicy wiedzą najlepiej jaka jest prawda.dziekuje za sygnalizator. Prosta rzecz wystarczy reagować.przyłączam się z ochotą. Pozdrawiam.

    • Bieda jest jednym z powodow wykluczenia spolecznego bo ogranicza dostep do dobr materialnych kulturowych.Zmusza czlowieka do wegetacji i zaspokajania potrzeb nizszego rzedu.Mysle jednak ze wazne jest nasz sposob myslenia.Czlowiek ubogi nie zawsze jest wykluczony spolecznie.To ludzie swoim podejsciem izoluja tych najslabszych czesto pokazujac im ze sa gorsi.Aby czlowiek poczul sie pelnowartosciowy nie wystarczy mu dac miske z zarciem i kat do spania.Siostry domy sa wlasnie przykladem na to ze kazdy jest pelnowartosciowy bez wzgledu na statut materialny.I nie chodzi o to pomoc materialna tylko o cieplo serdecznosc posilki przy wspolnym stole.I o o to ze kogos interesuje jak sie czuje ..tak po prostu.pozdrawiam

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.