Powered by Cincopa Media Platform for your website and Cincopa MediaSend for file transfer.
Tradycja modlitwy polegającej na powtarzaniu tych samych słów czy tekstów jest bardzo stara i obecna w wielu religiach. My mamy różaniec. Początkowo był to psałterz niepiśmiennych braci konwersów w zakonach, którzy zamiast psalmów po łacinie, odmawiali pewną liczbę Ojcze Nasz lub Zdrowaś Mario. Choć dzisiejsza forma różańca jest skutkiem wielowiekowej ewolucji, to zręby powstały w XV w. Kartuzi mogą się spierać z Dominikanami o autorstwo. Żeby było ciekawiej, swoje wersje różańca mają Franciszkanie, Cystersi, Karmelici i inni.
Legenda głosi, że różaniec dostał z rąk samej Matki Bożej św.Dominik- założyciel Zakonu Kaznodziejskiego. Rzeczywiście, Dominikanie praktykowali podobną formę modlitwy.
![]() |
mnich kartuski spisuje tajemnice różańca |
![]() |
św.Dominik otrzymuje różaniec od Matki Bożej/XII w./ |
Historia zaś podpowiada, że ułożył ją inny Dominik-błogosławiony, mnich kartuski z Trewiru w 1409 roku, za radą swojego przełożonego. Dominik jako młody mnich popadł w depresję i ta modlitwa go postawiła na nogi!
Można kawałek, cały lub, kiedy zamęt w głowie i spać się chce- kilka paciorków obrócić.
Cóż, sprawy Boże w ludzką historię są zatopione i dzisiejsze święto- Matki Bożej Różańcowej ustanowione zostało na cześć zwycięstwa katolików w krwawej bitwie morskiej pod Lepanto. Zjednoczona flota Świętej Ligi pokonała flotę Imperium Osmańskiego 7 października 1571 r.